k navigaci


KLIMATIZACE

KLIMATIZACE V AUTECH

Péče o klimatizací bývá často opomíjená do doby než auto klimatizace zcela přestane fungovat. Zpravidla bývá, že když vše funguje a chladí řidič se o klimatizaci nestará. Běžně bohužel nemusí ani poznat, že jeho klimatizace ztrácí účinnost. Chladící médium R134, náplň klimatizace bez našeho přičinění ze systému ubývá pomalu a účinnost autoklimatizace tak klesá postupně. Na nefunkčnost autoklimatizace nás upozorní až čidlo které s bezpečnostní funkcí - zastaví chod systému na základě tlakové ztráty.
Samotný úbytek chladiva R134a nemusí být známkou špatné funkčnosti chladícího okruhu. Úbytek chladiva, bez rozdílu stáří vozu, je způsoben vlastnostmi vysokotlakého systému, množstvím těsnění a také porézností hliníkových trubek pryžových hadic dílů ze kterých se systém skládá.

Jak laicky poznáte, že je čas na údržbu?

Po nastavení a spuštění autoklimatizace, bez rozdílu zda jde o manuální či automatický režim, na minimální teplotu, by se teplotní hodnota na výstupu ventilace měla pohybovat v rozmezí 3 až 9 stupňů, vlhkost vzduchu by měla být optimálně kolem 60%. Tyto hodnoty se mohou lišit podle teplotních faktorů v okolí vozu.

Pro tyto účely slouží preventivní kontrola funkčnosti tj. diagnostika a test autoklimatizace, který Vám v rámci našich služeb nabízíme v našem servisu za bezkonkurenční cenu 199,- Kč. Připravíme vyhodnocení funkčnosti a necháme na Vašem zvážení výběr námi doporučovaných postupů. Předpokládaná doba testu je cca 15min.

 

KOMPLETNÍ SERVISNÍ PÉČE o autoklimatizaci se skládá ze dvou nezávislých částí (souboru úkonů) a postará se tak nejen o klimatizační okruh ale i o posádku vozidla:
podrobný technický rozpis úkonů najdete zdeJak správně servisovat autoklimatizace:


PÉČE O FUNKČNOST CHLAZENÍ

- servis chladícího klimatizačního okruhu
Pravidelný servis klimatizačního okruhu je nezbytné „hlídat“ nejen jako základní předpoklad správné funkčnosti auto klimatizace ale také jako prevenci velmi nákladné případné výměny náhradních dílů auto klimatizace. Tento interval je u každého vozidla předpokládán pravidelně po dvou letech.

PÉČE O ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
- antibakteriální ošetření funkčních částí a interiéru vozu
Po uvedení auto klimatizace do provozu se bez našeho přičinění na jejích součástech vytváří vlhkost a následně v těchto místech různé se usidlují nebezpečné bakterie a plísně, kterých je zpravidla až 7x více než ve venkovním prostředí. Při spuštění ventilátoru jsou tyto nebezpečné bakterie a mikroskopické plísně unášeny směrem do interiéru vozidla a následně vdechovány posádkou vozidla.
Naše doporučení: Nečekejte na zápach z klimatizace. Pokud se u Vás již objevují potíže typu podráždění očí, pálení v krku nebo nutkání ke kašli je nejvyšší čas provést dezinfekci okruhu. Pokud se u Vás tyto reakce prozatím neobjevují, myslete i na ostatní spolucestující, obzvláště pak na malé děti.

PREVENCE - minimální investice, minimalizace nepříjemností
Pokud je Vaše vozidlo vybaveno klimatizací je na Vás aby jste minimalizovali nepříjemnosti spojené s jejím užíváním a tím prodloužili její životnost. Nejčastějším případem je, že autoklimatizace má malou chladící účinost, objevuje se při spuštění ventilace mírný zápach nebo je cítit zatuchlost. Dalšími nepříjemnosti bývají podrážděnost očí, časté nachlazení v důsledku rapidních teplotních změn nebo různé alergické projevy vznikajicí v důsledku přemnožení bakterií.

 


Servis a služby